Úvodní strana » Články » Žádné sci-fi. Zemědělství 4.0 se stává realitou

Žádné sci-fi. Zemědělství 4.0 se stává realitou

Žijeme ve Světě 4.0. Stroje, výrobky, zákazníci i výrobci spolu komunikují během celého výrobního procesu. Získávání a zpracování dat je hnací silou. Propojení všech prvků výrobního procesu vede ke kvalitní produkci, zvýšení produktivity a snížení nákladů. Tento trend se dostal také do zemědělství, označujeme ho jako Zemědělství 4.0.

Co si pod tímto pojmem konkrétně představit? Jsou to například senzory v přední části motoru analyzující zbarvení listů plodiny. Informace se odesílají do počítačového systému v traktoru a poté dochází k nastavení množství potřebného hnojiva. Tím se hnojivo šetří, dosahuje se vyššího výnosu, zabraňuje se nadužívání hnojiv a vede to k ekologičtějšímu využívání půdy. V budoucnu budou mít traktory a kombajny autonomní roboty, kteří budou „řídit“ stroj. Už dnes se hojně využívají GPS systémy s přesností na 2 cm, díky nim dochází k úspoře paliva i hnojiva, protože jsou aplikovány přímo na rostliny. Senzory také pomohou s řešením utužené půdy. Čidla totiž optimalizují tlak v pneumatikách zemědělských strojů, což snižuje zatížení půdy. Data z meteorologických systémů zase usnadní předpověď počasí. Stačí pak už jen napojit na zavlažovací systémy.

 

Nejnovější technologie do českého zemědělství

Moderní zemědělství je prošpikované chytrými technologiemi a nadále se budou rozvíjet. V Česku prorazil projekt Cleverfarm. Jeho cílem je zpřístupnit moderní technologie všem zemědělcům tak, aby si satelitní snímky nebo senzory do porostu mohl dovolit i drobný farmář s políčkem o pár hektarech. S technologií IoT (internet věcí) pracují prostřednictvím senzorů, které posílají naměřená data do aplikace každých 30 minut. „Zaměřili jsme se na klíčové hodnoty jako jsou teplota, vzdušná vlhkost nebo srážkové úhrny. Záleží, jaký typ senzoru se rozhodne agronom využít. V našem portfoliu nabízíme například meteostanice nebo senzory do porostu, které sledují jeho mikroklimatické podmínky,“ popisuje vývojář půdních senzorů Petr Zlotý. Naměřené hodnoty lze využít například při aplikaci prostředků na ochranu rostlin – při určitých teplotách nebo vlhkostech je účinnost přípravků vyšší a nedochází ke zbytečně velkému odparu z listů. Naměřené hodnoty používají také k predikci výskytu chorob a škůdců v jednotlivých plodinách. Senzory měřící teplotu a půdní vlhkost jsou využívány pro řešení závlah. Nové technologie pomáhají agronomovi lépe a přesně plánovat a také mu dodávají přehled o tom, co se děje na poli nebo ve skladu. Nemusí nikam jezdit, stačí použít chytrý telefon.

 

Eva Fruhwirtová

  • Není mléko jako mléko

    Máte rádi mléko? Já strašně. Poslední dobou je však velký trend nahrazovat živočišná mléka rostlinnými nápoji. I já jsem tomuto trendu chtěla na chvíli podlehnout. Vyzkoušela jsem tedy několik druhů těchto rostlinných nápojů, které jsou v obchodech dostupné.

Střední zemědělské školy

student