Úvodní strana » Články » Zemědělství jako sexy obor

Zemědělství jako sexy obor

Když se podíváme na průzkumy veřejného mínění zaměřené na zjištěné toho, co vlastně lidé chtějí v obchodech a co si vybírají za potraviny, jednoznačně zjistíme, že preferují bio kvalitu a chuť. Lidé chodí do obchodu proto, aby si koupili to, co jim chutná. Logické, že?

Jaká je realita? Zelenina a ovoce se k nám dováží tisíce kilometrů, plody se sbírají zelené, dozrávají po cestě. Pěstovali jste doma rajčata? Zkuste si utrhnout zelené rajče a nechat je dozrát za oknem. Chutná stejně jako to červené a čerstvě utržené? Teď se zamysleme nad tím, co dělá chuť chutí? Je to čerstvost a také odrůda. Společnost chce konzumovat zeleninu a ovoce celoročně, nikoliv sezónně. Za zeleninu lidé nejvíce utrácejí v létě. A také v zimě. Chtějí si doplnit vitamíny. Nicméně požadavek trhu je na celoroční dostupnost. Ročně dovážíme zeleninu a ovoce za 25 miliard korun.

Celoročně se dá zelenina a ovoce pěstovat ve skleníku. Má to spoustu výhod. Každý rok se mění organická hmota, dodáte vyšlechtěné predátory, kteří jsou připraveni, když zeleninu napadnou škůdci. Tím pádem není potřeba používat chemii tak, jak se do dělá v Maroku a ve Španělsku.

Pro skleník lze použít moderní technologie, např. fotovoltaiku, rekuperační jednotku. Tím se šetří spoustu energie. Energie získaná z odpadní živočišné i rostlinné výroby se dá použít právě v těchto provozech. Díky tomu můžeme lokálně vyrábět čerstvou zeleninu a ovoce.

Česká republika má jedny z nejmenších zásob pitné vody. Moderní skleníky sbírají srážkovou vodu a tu používají na závlahu. O skleník se musejí starat lidé. A celoročně. Zaměstnává tedy lidi z regionu. Například Holandsko zaměstnává v oblasti pěstování ovoce a zeleniny 600 000 lidí. U nás pracuje v celém zemědělství 100 000 lidí. Přitom Holandsko a Česká republika jsou klimaticky i rozlohou podobné státy.

Když se na tento jeden malý příklad ze zemědělství podíváme logicky, lidsky i byznysově, dojde nám, že zemědělství je vlastně sexy obor.

 

Eva Fruhwirtová

  • Není mléko jako mléko

    Máte rádi mléko? Já strašně. Poslední dobou je však velký trend nahrazovat živočišná mléka rostlinnými nápoji. I já jsem tomuto trendu chtěla na chvíli podlehnout. Vyzkoušela jsem tedy několik druhů těchto rostlinných nápojů, které jsou v obchodech dostupné.

Střední zemědělské školy

student